Melange Breck Chest
Oak veneer chest in an earthy gray finish with copper-tone accents and pulls. Two soft-close doors hide an adjustable shelf and a ventilated back for media use.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Breck Chest exudes laid-back luxury with its marriage of an earthy gray finish over Oak Veneers with copper-colored metal accents. The copper finish adorns delicate pull hardware, stretchers and ferrules. Two doors with soft close hinges have one adjustable shelf behind, and a ventilated back panel makes this piece media-ready.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 181.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin with Copper |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 161.16 |
| Image Role Data | {“638_85392_GRY_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85392_GRY_room”:[“Room Image 1″],”638_85392_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85392_GRY_top”:[“Top Silo |
| Weight | 161.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Dixon Writing Desk
Melange Passerine Four Door Credenza
Melange Boucle Accent Chest
Melange Presidio Console Table
Melange Lloyds Leopard Entertainment Credenza
Melange Saffron Three Drawer Chest
Melange Grove Round End Table
Melange Burlesque Console Table
Melange Stacked Chest
Melange Deserie Demilune Chest
Melange Classic Credenza
Melange Connelly Hall Console
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Accent Table
Memento Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Oval Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Chatelet Scroll Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Triumph Accent Chest
Americana Bed Bench
Chatelet Credenza
Susan G. Komen Eternal Chest
Waterfall Brown Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Breck Chest
"*" indicates required fields