Curata Accent Table
Contemporary accent table pairing an acid-washed, patina-finished brass top with a distressed black base. 18 in. W x 18 in. D x 24 in. H.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
An eclectic mix of sophisticated materials creates a curated chic modern look on this versatile accent table, blending an acid-washed, patina-finished brass metal top with a distressed black-finished base.
Product Details
| Carton Height | 27.25 |
|---|---|
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 47.29 |
| Carton Width | 21.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Resin and Brass |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 18.00 |
| Wood Distressing Type | Antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 26.9 |
| Image Role Data | {“1600_50003_MTL_room”:[“Room Image 1″],”1600_50003_MTL_80210_55480_MWD_room”:[“Room Image 2″],”1600_50003_MTL_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_50003_MTL_top”:[“Top Silo Image |
| Weight | 26.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Complete The Look
Casual Dining Curata 72in Round Dining Table Top
Curata Upholstered Chair
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Curata Upholstered Bench
Curata Writing Desk
Curata Mobile File
Curata Buffet/Credenza
Curata One-Drawer Nightstand
Curata Bunching Bookcase
Curata Pub Table
Curata Upholstered Bar Stool
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Accent Table
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Amani Three-Drawer Accent Chest
Susan G. Komen Eternal Chest
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Triumph Accent Chest
Hamilton Accent Table
Melange Four-Door Credenza
Parkland Falls Storage Trunk
Amani Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Verona Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Curata Accent Table
"*" indicates required fields