Curata Bunching Bookcase
Minimalist bunching bookcase with a brushed brass metal frame, three fixed tinted-glass shelves, and a single drawer with a brass pull. 32 in. W x 14 in. D x 82 in. H.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Minimalist, modern and sleek, the Curata Bunching Bookcase mixes a brushed brass metal silhouette with tinted glass shelves and a brushed brass pull on the single drawer. Three fixed shelves.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 86.75 |
| Carton Length | 17.13 |
| Carton Weight | 173.06 |
| Carton Width | 35.38 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26.125W x 11.375D x 3.375H |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 82.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Metal and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 141.1 |
| Image Role Data | {“1600_10445_MTL1_detail”:[“Detail Image 1″],”1600_10445_MTL1_room”:[“Room Image 1″],”1600_10458_DKW_10445_MTL1_300_350036_room”:[“Room Image 2″],”1600_75202_20860_DKW_10445_MTL1_room”:[“Room |
| Weight | 141.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 32 × 82 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Complete The Look
Curata Buffet/Credenza
Curata Upholstered Chair
Curata Mobile File
Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Curata Pub Table
Casual Dining Curata Round Dining Table Base
Curata Writing Desk
Curata Upholstered Bench
Curata Upholstered Bar Stool
Curata One-Drawer Nightstand
Casual Dining Curata 72in Round Dining Table Top
Items We Think You Will Love..
Surfrider Etagere
Sundance Etagere
Sonnet Bookcase
Telluride Bookcase Hutch
Telluride Bookcase Base
Surfrider Entertainment Pier
East End Accent Bookcase
Commerce & Market Etagere
Archivist Bookcase
Bristowe Bookcase
Trellis Lane Accent Bookcase- Grey
Rustic Glam Bookcase
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Curata Bunching Bookcase
"*" indicates required fields