Curata Mobile File
Compact mobile file cabinet with one locking letter/legal drawer and a utility drawer, in a Midnight deep-brown finish with brushed brass hardware. 16.5 in. W x 20 in. D x 23.5 in. H.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Curata mobile file packs function into a compact footprint of only 16 1/2 inches wide and 20 inches deep. There is one locking file drawer with your choice of letter or legal size filing systems.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 12.75W x 16.875D x 3.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 12.75W x 16.875D x 10.375H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Carton Height | 26.38 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 88.30 |
| Carton Width | 20.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 23.50 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Levelers | No |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 16.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 70 |
| Image Role Data | {“1600_10412_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”1600_10464_467_412_DKW_EC484_020_room”:[“Room Image 1″],”1600_10412_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_10412_DKW_top”:[“Top Silo |
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 16.5 × 23.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Complete The Look
Curata Bunching Bookcase
Curata Upholstered Bench
Curata Accent Table
Casual Dining Curata Round Dining Table Base
Curata Upholstered Bar Stool
Curata Buffet/Credenza
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Curata Writing Desk
Casual Dining Curata 72in Round Dining Table Top
Curata One-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Rustic Glam Credenza
Archivist Lateral File
Sonnet Credenza
Sutter Lateral File
Commerce & Market Lateral File
Magnolia Manor Credenza Hutch
Magnolia Manor Jr Executive Media Lateral File
Elon Lateral File
Leesburg Lateral File
Brookhaven Lateral File
Tynecastle Lateral File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Curata Mobile File
"*" indicates required fields