Tynecastle Lateral File
Hunt Country-inspired lateral file in a warm chestnut finish over figured alder veneers with classic hardware. Includes two locking letter/legal drawers with Pendaflex filing and an anti-tilt mechanism.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a warm, chestnut-colored rustic finish over figured Alder Veneers accented by classic handle hardware in an aged copper finish, the Tynecastle Lateral File projects a Hunt Country vibe. There are two locking file drawers with a pendaflex letter/legal filing system. Anti-tilt mechanism. Crafted of Poplar Solids and Figured Alder Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with pendaflex letter/legal filing systemAnti-tilt mechanismFinish: A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classic appeal for the Tynecastle collectionHardw | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.38 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 162.26 |
| Carton Width | 39.25 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.75W x 16.75D x 9H |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 138.89 |
| Image Role Data | {“TynecastleDrawerDetail2”:[“Detail Image 1″],”5323_10466room”:[“Room Image 1″],”5323_10459446466”:[“Room Image 2″],”5323_10466silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 138.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Complete The Look
Tynecastle Writing Desk
Bedroom Tynecastle California King Panel Rails
Tynecastle King Panel Bed
Tynecastle Dresser
Tynecastle California King Panel Bed
Tynecastle Ladderback Side Chair
Tynecastle Bunching Bookcase
Casual Dining Tynecastle Round Dining Table Base
Tynecastle Round Pedestal Dining Table with One 18” Leaf
Casual Dining Tynecastle 60in Round Pedestal Dining Table Top w/1-18in Leaf
Bedroom Tynecastle King Panel Headboard
Tynecastle Buffet
Items We Think You Will Love..
Documents Lateral File
Magnolia Manor Jr Executive Media Lateral File
Magnolia Manor Corner Filler
Corsica Lateral File
Bristowe Lateral File
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Hutch
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Top
Archivist Lateral File
Magnolia Manor Credenza Hutch
Telluride Lateral File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Tynecastle Lateral File
"*" indicates required fields