Tynecastle Buffet
Buffet sideboard in a warm chestnut finish over figured alder veneers with vintage seeded-glass doors. Provides adjustable shelving and three felt-lined drawers, including a center silverware tray, for organized dining storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the manor homes and equestrian life of the English countryside, the signature Tynecastle Buffet combines classic Georgian architectural details with more rustic timber-frame elements for a Hunt Country ambience. The warm, chestnut-colored rustic finish over figured Alder veneers creates a canvas of comfort and classic appeal. The six doors have vintage seeded glass and 2 adjustable wood shelves behind each door. Three felt-lined drawers, and the center drawer has a silverware tray. A total of six shelves for storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six doors with seeded glassTwo adjustable wood shelves behind each doorThree felt-lined drawersCenter drawer has silverware trayFinish: A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classi | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 45.75 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 235.89 |
| Carton Width | 69.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 16.375W x 14D x 3.25H |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 42.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers and Seeded Glass |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 6 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 200.62 |
| Image Role Data | {“TynecastleDrawerDetail2”:[“Detail Image 1″],”5323_75900room”:[“Room Image 1″],”5323_75206410900room”:[“Room Image 2″],”5323_75200300310900room”:[“Room Image 3″],”5323_75900silo”:[“Silo Imag |
| Weight | 200.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Complete The Look
Tynecastle Bunching Bookcase
Bedroom Tynecastle King Panel Headboard
Tynecastle Dresser
Tynecastle Round Pedestal Dining Table with One 18” Leaf
Tynecastle Executive Desk
Tynecastle Landscape Mirror
Tynecastle Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Tynecastle California King Panel Bed
Bedroom Tynecastle King Panel Footboard
Casual Dining Tynecastle 60in Round Pedestal Dining Table Top w/1-18in Leaf
Tynecastle Writing Desk
Bedroom Tynecastle California King Panel Rails
Items We Think You Will Love..
Treasures Buffet – Oak
Rhapsody 72” Credenza
Treasures Hutch – Oak
Americana Four-Door Buffet
Americana Pie Chest
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Athens Buffet
Alfresco Costa Display Cabinet
Americana Server
Newport Server
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Chatelet Buffet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Tynecastle Buffet
"*" indicates required fields