Tynecastle Dresser
Rustic 10-drawer dresser in warm chestnut Alder veneers with aged copper hardware; felt-lined top drawers, cedar-lined bottoms, and a jewelry-tray top center.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a warm, chestnut-colored rustic finish over figured Alder Veneers accented by classic knob and handle hardware in an aged copper finish, the Tynecastle Chest projects a Hunt Country vibe. Ten roomy drawers, with the top drawers felt-lined, and the bottom drawers are cedar lined. The top center drawer has a jewelry tray. Crafted of Poplar Solids and Figured Alder Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Ten drawersTop drawers are felt-linedTop center drawer has a jewelry trayBottom drawers are cedar-linedFinish: A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classic appeal for the Tynecast | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 17W x 16.75D x 2.75H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 17W x 15D x 2.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 27W x 14.5D x 5.25H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.5W x 14.5D x 5.25H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.25W x 14.5D x 6.75H |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 332.90 |
| Carton Width | 71.75 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 40.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 10 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 275.69 |
| Image Role Data | {“TynecastleDrawerDetail”:[“Detail Image 1″],”5323_90466017002008room”:[“Room Image 1″],”5323_90002silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5323_90002topsilo”:[“Top Silo Image 1”],”Tynecas |
| Weight | 275.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Complete The Look
Tynecastle Executive Desk
Tynecastle Buffet
Bedroom Tynecastle King Panel Footboard
Casual Dining Tynecastle Round Dining Table Base
Tynecastle Writing Desk
Tynecastle Ladderback Side Chair
Tynecastle Round Pedestal Dining Table with One 18” Leaf
Tynecastle King Panel Bed
Casual Dining Tynecastle 60in Round Pedestal Dining Table Top w/1-18in Leaf
Bedroom Tynecastle King Panel Rails
Bedroom Tynecastle California King Panel Rails
Tynecastle Landscape Mirror
Items We Think You Will Love..
Verona Dresser
Sanctuary Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Grandpas Cabin 7 Drawer Dresser
Archivist Bureau
Plymouth Gray Dresser
Ludwig Brown Dresser
Affinity Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
Americana Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Tynecastle Dresser
"*" indicates required fields