Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Six-drawer dresser in Time Worn gray with cedar-lined bottom drawers, felt-lined top drawers, and a removable jewelry tray. Maple veneer over hardwoods with burnished brass hardware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rustic and romantic, the six-drawer Ciao Bella dresser will bring a European farmhouse ambience to your room. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the Time Worn Gray finish has multi-layered rub-through and is filled with character. The top 2 drawers have a drop-in felt liner, the bottom drawers are cedar-lined and there is a sliding/removable jewelry tray in the top right drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersDrop-in felt liner in top two drawersSliding/removable jewelry try in top right drawerCedar-lined bottom drawersWood-on-wood drawer guidesFinish: Time Worn gray finishHardware: Burnished Brass HardwareDistressed Finished: Rasping. emulsion, mul | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 5805-90002-99 |
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 258.38 |
| Carton Width | 72.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 29.5W x 14D x 6H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel, Jewelry Tray and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping. emulsion, multi-layer rub-through, spatter, water marks, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 223.11 |
| Image Role Data | {“5805_90002_95_005_85_room”:[“Room Image 1″],”5805_90002_95_005_99_room”:[“Room Image 2″],”5805_90002_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_90002_95_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 223.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 68 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Complete The Look
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Footboard- Black
Ciao Bella Display Cabinet- Natural
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Gray
Ciao Bella Bachelors Chest
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Black
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Ciao Bella Cocktail Table
Bedroom Ciao Bella 6/0-6/6Upholstered Footboard-SpeckledGray
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Black
Ciao Bella 84in Trestle Table with 2-18in Leaves-Natural/Gray
Ciao Bella Bench
Bedroom Ciao Bella 6/0-6/6 Upholstered Headboard- Black
Items We Think You Will Love..
River Place Armoire
Normandy Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Leesburg Bureau
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Americana Dresser
Verona Dresser
Sanctuary Dresser
Affinity Dresser
Chatelet Dresser
Chatelet Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
"*" indicates required fields