Elixir Six-Drawer Dresser
Six-drawer dresser with clean lines in a gray-beige, lightly sand-blasted walnut veneer and faux shagreen knobs. Cedar-lined bottom drawers and felt-lined top drawers protect wardrobe storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene with simplicity, the Elixir Six-Drawer Dresser has crisp, clean lines. Character is achieved through textural interest with the gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic look. For added texture, the knobs are a faux shagreen. The bottom drawers are cedar lined, and there is a red drop-in felt liner in the top drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersRed drop-in felt liners in top drawersCedar-lined bottom drawersFaux shagreen on knobsFinish: A serene gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. Champagne silver finish on the metal elemen | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 31.75W x 15.25D x 6.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 31.75W x 15.25D x 7.25H |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 296.00 |
| Carton Width | 73.25 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 37.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Chinese Walnut Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 252 |
| Image Role Data | {“5990_90002_LTWD_90004_MULTI_room”:[“Room Image 1″],”5990_90002_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5990_90002_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 70 × 37.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Elixir |
Complete The Look
Elixir Host Chair
Elixir Leg Nightstand
Elixir Buffet
Elixir Six-Drawer Drawer Chest
Elixir Console Table
Bedroom Elixir 5/0 Upholstered Footboard
Elixir Two-Drawer Nightstand
Elixir Upholstered Side Chair
Elixir Queen Upholstered Bed
Bedroom Elixir 5/0-6/6 Rails
Elixir Mirror
Bedroom Elixir 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Items We Think You Will Love..
Americana Dresser
Tynecastle Dresser
Bellevue Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Plymouth Gray Dresser
Ciao Bella Wardrobe
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Sanctuary Dresser
Normandy Dresser
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Verona Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Elixir Six-Drawer Dresser
"*" indicates required fields