Archivist Bureau
Media-ready bureau with a drop-down drawer for components, ventilated back and wire management. Features felt-lined jewelry storage, removable dividers, and a cedar-lined bottom drawer in a warm pecan finish over Pecky Pecan veneers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make your bedroom a cozy retreat for movies at midnight with the TV and media-ready Archivist Bureau featuring a drop-down drawer to accommodate wire management and component storage. Inspired by epic European and American style elements, the bureau is comfortable and inviting with a world-traveled pedigree. Five drawers with the top left drawer offering a ventilated back and a front that flips back for component usage. The top right drawer is felt lined with a jewelry tray, and the bottom 3 drawers have 2 removable dividers. The bottom drawer is cedar lined. Featured in a soft casual finish over Pecky Pecan Veneers for a rustic, authentic look.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Five drawersTop left drawer has ventilated back for component useTop left top drawer front flips back for component usageTop right drawer is felt lined and has jewelry tray in top right drawerBottom three drawers come with two removable dividersBottom dra | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 23.75 |
| Carton Weight | 284.95 |
| Carton Width | 53.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 44.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Felt |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bureaus |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 50.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 246.15 |
| Image Role Data | {“5447_90011_detail”:[“Detail Image 1″],”5447_90011_008_room”:[“Room Image 1″],”5447_90866_011_008_room”:[“Room Image 2″],”5447_90466B_019_317_011_008_room”:[“Room Image 3″],”5447_90011_silo” |
| Weight | 246.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 50 × 44 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Complete The Look
Casual Dining Archivist Trestle Dining Base
Bedroom Archivist 6/0 – 6/6 Sleigh Headboard
Archivist Lateral File
Archivist Queen Sleigh Bed withLow Footboard
Archivist Bachelors Chest
Bedroom Archivist 5/0 Sleigh Headboard
Archivist Executive Desk
Archivist Six-Drawer Chest
Archivist Bookcase
Archivist Three-Drawer Nightstand
Archivist Upholstered Arm Chair
Archivist Sideboard
Items We Think You Will Love..
Verona Dresser
Boheme Bilzen Wardrobe
Affinity Dresser
Sanctuary Diamont Dresser
Sanctuary Anastasie Dresser
Americana Dresser
Chatelet Dresser
Leesburg Dresser
Leesburg Bureau
Chatelet Dresser
Americana Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archivist Bureau
"*" indicates required fields