Leesburg Dresser
Spacious 10-drawer bedroom dresser with felt-lined, hidden and drop-front storage (with wire management), a jewelry tray, and cedar-lined bottom drawers. Mahogany veneers in a rich, lightly distressed finish.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Stately, stylish and striking, the Leesburg Dresser brings a graceful focal point to your room and is loaded with practical function. Featuring 10 drawers, the dresser has a drop-in felt liner in the right drawer, hidden storage in the third drawer on the left, a drop-down top left drawer with wire management and a jewelry tray in the top center drawer, along with cedar-lined bottom drawers. Finished in a rich mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Ten drawersDrop-in felt-liner in right drawerHidden storage drawer in third drawer on leftDrop-down left top drawer with wire managementJewelry tray in top center drawerCedar-lined bottom drawersFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finis | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 9.5W x 13.375D x 5.25H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 20.75W x 13.375D x 5.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 27.5W x 13.375D x 6H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Left Drawer Dimensions | 11.25W x 13.375D x 6H |
| 2nd Row Left Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Right Drawer Dimensions | 12.375W x 13.375D x 6H |
| 2nd Row Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.5W x 13.375D x 7.25H |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 326.28 |
| Carton Width | 71.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 42.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 10 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 277.78 |
| Image Role Data | {“5381_90002_00008room”:[“Room Image 1″],”5381_90666room”:[“Room Image 2″],”5381_90002silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_90002top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 277.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Complete The Look
Leesburg Bedroom Wood Rails 5/0-6/6
Leesburg Bedroom Upholstered Headboard 5/0
Leesburg Bedroom Poster Footboard 5/0
Leesburg California King Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Landscape Mirror
Leesburg Bedroom Poster Headboard 6/0-6/6
Leesburg Leg Table with Two 18” Leaves
Leesburg King Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 5/0
Leesburg Executive Desk
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 6/0-6/6
Leesburg Queen Poster Bed
Items We Think You Will Love..
Normandy Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Chatelet Dresser
Sanctuary Diamont Dresser
Americana Dresser
Bellevue Dresser
Tynecastle Dresser
Boheme Bilzen Wardrobe
Sanctuary Anastasie Dresser
Plymouth Gray Dresser
Sanctuary Armoire – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Leesburg Dresser
"*" indicates required fields