Leesburg Bureau
Versatile 7-drawer bedroom bureau with a drop-front drawer for wire management, felt-lined storage, a jewelry tray, and a cedar-lined bottom drawer. Mahogany veneers with a rich, lightly distressed finish.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Stately and stylish, you’ll never believe how multi-functional the 7-drawer Leesburg Bureau is. The left top drawer has a drop-front and wire management, the right top drawer has a drop-in felt liner and the center top drawer has a jewelry tray. The bottom drawer is cedar-lined, and the center top drawer has a jewelry tray. Crafted of exquisite Mahogany Veneers, the bureau has a traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing for a casual appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersLeft top drawer has drop-front and wire managementRight top drawer has drop-in felt linerCenter top drawer has jewelry trayTwo removable partitions in second and third drawersCedar lined bottom drawersFinish: Leesburg features a rich, traditi | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 7.5W x 13.25D x 5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 1st Row Left Drawer Dimensions | 14.25W x 13D x 4.25H |
| 1st Row Left Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 14.75W x 13.25D x 5H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 44W x 11D x 6.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 20.5W x 13.25D x 7.25H |
| 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 264.55 |
| Carton Width | 57.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 42.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bureaus |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 54.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 233.69 |
| Image Role Data | {“5381_90011_009room”:[“Room Image 1″],”5381_90011silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 233.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 54 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Complete The Look
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 6/0-6/6
Leesburg Bedroom Upholstered Headboard 5/0
Leesburg Bedroom Wood Rails 5/0-6/6
Leesburg King Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Queen Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Chairside Chest
Leesburg Landscape Mirror
Leesburg Display Cabinet
Leesburg Bedroom Upholstered Rails 5/0-6/6
Leesburg Buffet
Leesburg Martini Table
Leesburg Upholstered Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Dresser
Boheme Bilzen Wardrobe
Sanctuary Anastasie Dresser
Americana Dresser
Boheme Adante Dresser
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Chatelet Dresser
Chatelet Dresser
Affinity Dresser
Sanctuary Diamont Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Leesburg Bureau
"*" indicates required fields