Affinity Dresser
Transitional dresser in quartered oak veneers with a wire-brushed greige and antique white finish and bar pulls. Features 8 drawers with felt-lined top drawers and a drop-in jewelry tray.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene and stylish with simple, clean lines, the Affinity Dresser combines a soft rounded silhouette with a wire-brushed greige and antique white finish to create an inviting transitional look. Pewter and antique white bar pulls add intrigue. Offering 8 drawers, the top drawers have a drop-in felt liner and the right top drawer has a drop-in jewelry tray that sits on a wooden support at the top of the drawer to allow from extra storage underneath. The top drawers have a drop-in felt liner.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight drawersTop drawers have drop-in felt linerRight top drawer has drop-in jewelry tray that sits on a wooden support at the top of the drawer to allow for extra jewelry storage underneathFinish: Greige sand-blasted finish on quartered oak veneersHardwa | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Left Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 26.75W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 5.75H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 7H |
| 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 42.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 340.61 |
| Carton Width | 71.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 37.75 |
| Material Description | Hardwoods |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 8 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 305.34 |
| Image Role Data | {“6050_90002_GRY_detail”:[“Detail Image 1″],”6050_90002_004_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_90966_016_002_004_GRY_room”:[“Room Image 2″],”6050_90002_GRY_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
| Weight | 305.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 37.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Complete The Look
Affinity Leg Nightstand
Affinity King Upholstered Bed
Affinity Host Chair
Bedroom Affinity 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Affinity California King Upholstered Bed
Bedroom Affinity 5/0 Upholstered Headboard
Affinity Slope Side Chair
Affinity Round Cocktail Table
Affinity Glass Top Accent Console
Bedroom Affinity 6/0 & 6/6 Footboard
Affinity Upholstered Side Chair
Affinity Server
Items We Think You Will Love..
Boheme Adante Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
Sanctuary Armoire – Visage
Sanctuary Anastasie Dresser
Plymouth Gray Dresser
Sanctuary Dresser
Ludwig Brown Dresser
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Americana Dresser
Bellevue Dresser
Waterfall Black Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Affinity Dresser
"*" indicates required fields