Ciao Bella Wardrobe
Romantic wardrobe in a hand-chiseled, aged creamy finish with two doors, two adjustable shelves, a clothing rod, and one drawer. Crafted of poplar/hardwood solids with maple and pine veneers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
From the tip of its arched top to its delicately scalloped base, the Ciao Bella Wardrobe is all romance. In a dreamy creamy finish that is hand-chiseled to look beautifully aged, the wardrobe is packed with storage with two doors, two adjustable shelves, a clothing rod and one drawer. This casual yet elegant focal-point designer piece is crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple and Pine Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 83.75 |
| Carton Length | 26.50 |
| Carton Weight | 277.20 |
| Carton Width | 48.50 |
| Depth | 22.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 35.25W x 18.5D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 80.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple and Pine Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 44.50 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rock, emulsion, spatter, water marks, cow tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 220 |
| Image Role Data | {“5805_90013_94_room”:[“Room Image 1″],”5805_90013_94_room2”:[“Room Image 2″],”5805_90266_85_013_94_06_95_017_87_room”:[“Room Image 3″],”5805_90013_94_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angle |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 44.5 × 80.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Complete The Look
Ciao Bella Spindle Back Arm Chair
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Headboard- Speckled Gray
Ciao Bella Cal King Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Metal Arm Chair
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Speckled Gray
Ciao Bella Flip-Top Console
Bedroom Ciao Bella 6/0-6/6Upholstered Headboard-SpeckledGray
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Bedroom Ciao Bella 5/0-6/6 Rail- Speckled Gray
Ciao Bella 84in Trestle Table with 2-18in Leaves-Natural/Gray
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Items We Think You Will Love..
Affinity Dresser
Sanctuary Armoire – Visage
Sanctuary Dresser
Normandy Dresser
River Place 2 Door 9 Drawer Dresser
Archivist Bureau
Sanctuary Anastasie Dresser
Plymouth Gray Dresser
Boheme Adante Dresser
Chatelet Dresser
Tynecastle Dresser
Sanctuary Diamont Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ciao Bella Wardrobe
"*" indicates required fields