Boheme Bilzen Wardrobe
Whitewash wardrobe with a circular motif, raised panel doors and latch-key hardware; interior finished in Merion Blue. Behind two full-length doors are a mirror, six drawers, adjustable shelves, removable dividers and a clothing rod.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exuding a sense of balance and serenity, the stylish focal point Bilzen Wardrobe has a stunning circle motif at the center. Design details include raised panel doors and distinctive latch-key hardware. The piece features a Whitewash finish with a beautiful Merion Blue interior. Behind two full length doors is a full length mirror on the back of the left door and six drawers, two adjustable wood shelves, four removable dividers and a clothing rod.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two full length doorsFull length mirror on back of left doorSix drawersDrawer opening: 16 1/2W x 15 3/4D x 5 1/2HTwo adjustable wood shelvesShelf opening: 37 3/4W x 19DFour removable dividersClothes rodFinish: Whitewash finish with Merino Blue interiorHar | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 91.75 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 444.40 |
| Carton Width | 52.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 16.5W x 15.75D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Antique |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 88.00 |
| Material Description | Hardwoods |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 393.8 |
| Image Role Data | {“5750_90013_LTWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90013_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5750_90013_LTWD_room2”:[“Room Image 2″],”5750_90013_LTWD_open”:[“Room Image 3″,”Silo – Open 3/4 Angle”], |
| Weight | 393.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 88 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Complete The Look
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
Boheme Verbena Bachelors Chest
Boheme Salvator Media Console
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Boheme Four Door Media Console
Boheme Laurier King Panel Bed
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Headboard
Bedroom Boheme Laurier 5/0 & 6/6 Rails
Boheme Bon Vivant De-Constructed King Uph Bed
Items We Think You Will Love..
Grandpas Cabin 7 Drawer Dresser
Americana Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Sanctuary Armoire – Visage
Affinity Dresser
Americana Dresser
Sanctuary Anastasie Dresser
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Chatelet Dresser
Tynecastle Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Boheme Bilzen Wardrobe
"*" indicates required fields