Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
Six-drawer chest in Antique Milk Paint with a brush-painted look. Features felt-lined top drawers and a cedar-lined bottom drawer for protected bedroom storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With organic beauty and a softly shaped silhouette, the Chimay Chest is finished in the sophisticated Antique Milk Paint, a light brown finish with nearly opaque antique milk-colored overcoat offering a brush-painted effect. With six drawers and a drop-in felt liner in the top two drawers, the bottom drawer is cedar-lined.
Product Details
| Six drawersDrawer opening: 36 3/4W x 13D x 6 1/2HBlack drop-in felt liner in top two drawersCedar lined bottom drawerFaux key escutcheon for decorationHandholes on backpanelFinish: Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique m | Yes |
|---|---|
| Finish | Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush painted effect with white hang up and heavy distressing on the top and lighter distressing on th |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 6 |
| Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 286 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 44 × 60 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Boheme |
Complete The Look
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Bedroom Boheme Laurier California King Panel Bed
Boheme Nourmand Linen Wrapped Mirror
Boheme Adante Dresser
Boheme Bilzen Wardrobe
Boheme Gaston Metal Back Side Chair
Boheme Laurier Queen Panel Bed
Bedroom Boheme Bon Vivant De-Constructed 6/0 & 6/6 Uph Headboard
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Footboard
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Charmant Bachelorette Chest
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Americana Bachelor Chest
Affinity Bachelors Chest
Castella Bachelors Chest
Ciao Bella Bachelors Chest
Rhapsody Five Drawer Chest
Rhapsody Bachelors Chest
Archivist Six-Drawer Chest
Plymouth Gray Drawer Chest
Alfresco Bellissimo Bachelors Chest
River Place 6 Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
"*" indicates required fields