Boheme Flanders Square Cocktail Table
Square cocktail table with sculpted legs and a White on Linen finish that mimics a plaster wall. The plastered surface provides protection and a smooth feel.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a romantic Belgian flair, the sculptured, shaped legs of the Flanders Square Cocktail combine with a Grain Sack white finish applied over linen to give the textural appeal of a plaster wall. The plaster surface provides protection and is smooth to the touch.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 19.00 |
| Carton Length | 43.75 |
| Carton Weight | 85.80 |
| Carton Width | 43.75 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | No |
| Height | 16.00 |
| Material Description | Hardwoods and Linen |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 52.8 |
| Image Role Data | {“5750_80114_MTL_80112_LTWD_55476_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5750_80112_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5750_80112_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 52.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Complete The Look
Boheme Laurier King Panel Bed
Casual Dining Boheme Ascension 60in Zinc Round Dining Table
Bedroom Boheme Laurier 5/0 & 6/6 Rails
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Headboard
Bedroom Boheme Bon Vivant 5/0 & 6/6 Rails
Boheme Bon Vivant De-Constructed King Uph Bed
Boheme Four Door Media Console
Boheme Laurier Queen Panel Bed
Boheme Adante Dresser
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Boheme Verbena Bachelors Chest
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Footboard
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Round Coffee Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Boheme Flanders Square Cocktail Table
"*" indicates required fields