Affinity Round Cocktail Table
Round cocktail table in quartered oak veneers with a wire-brushed greige finish and an angular base. Inset tabletop creates a tray-like 3 in. border.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A rounded tabletop meets an angular base with soft curves, delivering style with swagger in the Affinity Round Cocktail Table. The serene color palette of the wire-brushed greige finish on quartered oak veneers completes the soft modern look. The tabletop is inset 3 inches all the way around to create a tray-like appearance.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 5527-80111-COR |
| Carton Height | 5.75 |
| Carton Length | 39.50 |
| Carton Weight | 44.09 |
| Carton Width | 39.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 37.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.50 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 37.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 35.27 |
| Image Role Data | {“6050_55470_80111_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_80111_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6050_80111_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 35.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Complete The Look
Affinity King Upholstered Bed
Bedroom Affinity 6/0 Rails
Affinity Host Chair
Affinity Bachelors Chest
Affinity California King Upholstered Bed
Affinity Slope Side Chair
Affinity Dresser
Bedroom Affinity 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Affinity Glass Top Accent Console
Affinity Mirror
Affinity Queen Upholstered Bed
Affinity 48in Round Pedestal Dining Table with 1-18in Leaf
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Normandy Square Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Plymouth Gray Square Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Verona Rectangular Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Affinity Round Cocktail Table
"*" indicates required fields