Affinity Leg Nightstand
One-drawer nightstand in wire-brushed greige and antique white oak veneers with a pewter and antique white bar pull. Rounded X-motif legs and a center stretcher add airy, transitional style.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sleek and sophisticated, the Affinity Leg Nightstand blends a simple one-drawer top with a pewter and antique white bar pull with an intriguing base combining rounded X-motif legs and a center stretcher. Crafted of Oak Veneers, the nightstand is finished in a wire-brushed greige and antique white finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 15.25 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 92.59 |
| Carton Width | 30.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.25W x 15.125D x 3.25H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 29.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 77.16 |
| Image Role Data | {“6050_90015_GRY_detail”:[“Detail Image 1″],”6050_90015_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_90015_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6050_90015_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”],”6050_9 |
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Complete The Look
Affinity Queen Upholstered Bed
Affinity Host Chair
Bedroom Affinity 6/0 & 6/6 Footboard
Bedroom Affinity 5/0 Footboard
Affinity Bachelors Chest
Affinity Three-Drawer Nightstand
Bedroom Affinity 5/0 & 6/6 Rail
Bedroom Affinity 6/0 Rails
Affinity 48in Round Pedestal Dining Table with 1-18in Leaf
Affinity California King Upholstered Bed
Affinity Round Cocktail Table
Affinity Glass Top Accent Console
Items We Think You Will Love..
Curata One-Drawer Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Chatelet Fretwork Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Normandy Nightstand
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Verona Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Sanctuary Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Affinity Leg Nightstand
"*" indicates required fields