Sanctuary Bedside Table
Traditional nightstand with 1 drawer and 1 shelf, crafted from hardwoods with silver leaf and antique mirror accents in the Bardot finish. Provides compact bedside storage with a subtle, aged shimmer.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Indulge your love of blingy accents and jewel-like adornments with the gracefully designed Sanctuary Bedside Table. Crafted of Poplar and Hardwood Solids, this exquisite piece is finished with Silver Leaf and Antique Mirror with an aged patina.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 105.60 |
| Carton Width | 36.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 23.25W x 15.25D x 2.75H |
| Drawer Handle Finish | Pewter and Light Gold Shimmer |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 29.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods, Silver Leaf, Wallpaper, Antique Mirror and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 78.1 |
| Image Role Data | {“5413_90015room”:[“Room Image 1″],”5413_90866room”:[“Room Image 2″],”5413_90015silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5413_90015top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Casual Dining Sanctuary Rectangle Dining Table Top w/2-20in leaves
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Sanctuary Buffet
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Headboard
Sanctuary Queen Upholstered Bed
Sanctuary Bachelors Chest
Sanctuary Windsor Side Chair
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Headboard
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Sanctuary Upholstered Side Chair
Items We Think You Will Love..
Grandpas Cabin Night Stand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Black
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Normandy Open Nightstand
Bellevue Open Nightstand
Chatelet Nightstand
Archivist Three-Drawer Nightstand
Bellevue Nightstand
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Bedside Table
"*" indicates required fields