Affinity Three-Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in greige sand-blasted quartered oak with a glass top shelf and cream/pewter bar pulls. Includes a touch dimmer switch for a lamp.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Organic and understated with a casual modern appeal, the Affinity Three-Drawer Nightstand contrasts a greige sand-blasted finish on Quartered Oak Veneers with a glass top shelf, accented by cream and pewter bar pulls. There’s a touch dimmer switch for your lamp.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22.875W x 15D x 4.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 22.875W x 15D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 154.32 |
| Carton Width | 32.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 29.75 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 132.28 |
| Image Role Data | {“6050_90016_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_90966_016_002_004_GRY_room”:[“Room Image 2″],”6050_90016_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6050_90016_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”] |
| Weight | 132.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 29.75 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Complete The Look
Affinity 78in Rectangle Pedestal Dining Table with 2-18in Leaves
Affinity Queen Upholstered Bed
Bedroom Affinity 6/0 Rails
Affinity Glass Top Accent Console
Affinity Server
Affinity Host Chair
Affinity Dresser
Bedroom Affinity 5/0 Footboard
Affinity Upholstered Side Chair
Bedroom Affinity 6/0 & 6/6 Footboard
Affinity Bachelors Chest
Affinity Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Leesburg Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Plymouth Gray Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Normandy Open Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Chatelet Fretwork Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Affinity Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields