Americana One-Drawer Oval Nightstand
32″ (81.3 cm) Bedroom Americana One-Drawer Oval Nightstand highlighted with Oak Veneers design elements, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the Americana One-Drawer Oval Nightstand has ornately shaped legs that form the shape of a keyhole on the front, sides and back. Crafted of Oak Veneers, it is finished in the timeworn white Daisy finish, with drawer interiors in the warm Honey finish. The drawer is self- closing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One self-closing drawerInterior drawer finish in HoneyOne fixed shelfShapely carved legsOval shaped topFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Alternate Finish Items | 7050-90115-89 |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 100.00 |
| Carton Width | 36.00 |
| Depth | 22.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 12.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 18.25 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 16.125W x 11.375D x 2.25H |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 20.25W x 14.75D x 16H |
| Style | Casual |
| Width | 32.00 |
| Weight | 64 |
| Image Role Data | {“7050_90666_02_90115_02_90015_02_90119_85_90110_89_CC507_410_02_room2”:[“Room Image 1″],”7050_90666_02_90115_02_90017_02_90110_89_CC507_410_02_room”:[“Room Image 2″],”7050_90115_02_silo”:[“S |
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Americana Floor Mirror
Casual Dining Americana Round Pedestal Table Top w/1-22in leaf
Americana Dresser
Americana Landscape Mirror
Americana Landscape Mirror
Americana Two-Door Nightstand
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Bedroom Americana 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Bedroom Americana 5/0 Upholstered Headboard
Americana Queen Upholstered Poster Bed
Items We Think You Will Love..
Ludwig Brown Nightstand
Leesburg Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Sanctuary Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Archivist Three-Drawer Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana One-Drawer Oval Nightstand
"*" indicates required fields