Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Two-door mirrored nightstand with two shelves, finished in Visage (silver greige patina). Reflective bedside storage with a serene look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Light-catching and sparkly, this two-door, two-shelf mirrored nightstand will infuse your room with beauty and calm. Finished in Visage, an alluring patina of silver greige with amber glaze.
Product Details
| Carton Height | 39.50 |
|---|---|
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 171.00 |
| Carton Width | 34.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 151.02 |
| Image Role Data | {“3014_90015_inset1”:[“Room Image 1″],”3014_90015room”:[“Room Image 2″],”3014_90015”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 151.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 30 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Sanctuary Bedside Table
Sanctuary Armoire – Visage
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Sanctuary Four-Drawer Console
Bedroom Sanctuary King Rails
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Sanctuary Upholstered Side Chair
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Sanctuary Spindle Side Chair
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Sanctuary Windsor Side Chair
Items We Think You Will Love..
Ciao Bella Telephone Table
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Chatelet Nightstand
Normandy Open Nightstand
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Chatelet Fretwork Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Black
Vintage Series Open Night Stand – Black
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Normandy Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
"*" indicates required fields