Castella Three Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in an Antique Slate patina with acanthus and column details, featuring a cedar-lined bottom drawer, rear receptacle with USB, and an ambient under-light.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Castella Three Drawer Nightstand brings together classic style elements and a refined rustic finish in an impassioned marriage of casual opulence. Exuberant design motifs such as an acanthus leaf molding around the base, column motifs on the edge of the case and ornate bun feet infuse the piece with emotion. The Antique Slate finish in beautiful patinas has a luminous and fresh appeal. The three drawers include a cedar-lined bottom drawer. On the back is a convenient receptacle and USB port for use with electronic devices, and a light that illuminates from the bottom of the nightstand offers ambience.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer has a removable felt linerBottom drawer is cedar-linedPower supplyLight underneath with three-intensity touch switchFinish: Antique Slate: a mid-tone brown finish with a beautiful patina.Hardware: Antique Silver Finish Knob and Bai | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 31.75 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 157.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 24.25W x 13.5D x 5.75H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecan, Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers, Cedar Drawer Bottom, Resin, Light, Outlet and Felt Panel |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 34.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 132.28 |
| Image Role Data | {“5878_90016_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_90566_016_002_008_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_90016_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_90016_80_top”:[“Top Silo Image 1”] |
| Weight | 132.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 34.5 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Complete The Look
Bedroom Castella 6/6 Tufted Footboard (C)
Bedroom Castella 6/6 Tufted Headboard
Castella Square Cocktail Table
Castella King Tufted Bed
Bedroom Castella 6/0 Rails (C)
Castella Bachelors Chest
Castella King Panel Bed
Castella Tufted Dining Chair
Castella California King Tufted Bed
Casual Dining Castella Rectangle Dining Table Top (C)
Castella Wood Back Side Chair
Castella Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Items We Think You Will Love..
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Affinity Leg Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Leesburg Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Bellevue Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Grandpas Cabin Night Stand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Castella Three Drawer Nightstand
"*" indicates required fields