Castella Twelve Drawer Dresser
Twelve-drawer dresser with acanthus base molding and antique silver hardware in a refined rustic finish. Center drawer has a drop front for electronics, and the three bottom drawers are cedar-lined.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Classic European design elements and a refined rustic finish come together on the shaped silhouette of the Castella 12-drawer dresser with an intricate acanthus leaf base molding and jewelry-like antique silver shaped drawer hardware. The timeless dresser is made casual with the luminous finish exuding a look of laid-back luxury. The center drawer has a drop front to accommodate wire management and electronics, and the three bottom drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Twelve drawersCenter drawer has drop-frontTop three drawers have removable felt linersThree bottom drawers have cedar-lined bottomsFinish: Antique Slate: a mid-tone brown finish with a beautiful patina.Hardware: Antique Silver Finish Knob and Bail Pull Ha | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 24.5W x 16D x 3.75H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 15.25D x 3.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 24.5W x 16.5D x 6H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 15.25D x 6H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd and 4th Row Center Drawer Dimensions | 24.5W x 15.25D x 6.25H |
| 3rd and 4th Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 15.25D x 6.25H |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 379.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.50 |
| Material Description | Pecan, Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers with Cedar Drawer Bottom, Resin and Felt Panel |
| Number of Drawers | 12 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 220 lbs |
| Width | 73.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 332.2 |
| Image Role Data | {“5878_90002_008_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_90566_016_002_008_80_room”:[“Room Image 2″],”5878_90002_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_90002_80_top”:[“Top Silo Image 1”] |
| Weight | 332.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 73 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Complete The Look
Castella Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Casual Dining Castella Rectangle Dining Table Top (C)
Castella Three Drawer Nightstand
Castella King Tufted Bed
Bedroom Castella 6/6 Tufted Footboard (C)
Bedroom Castella 6/6 Rails (C)
Casual Dining Castella Rectangle Dining Table Base (C)
Castella Tufted Dining Chair
Casual Dining Castella Round Dining Table Base (C)
Castella King Panel Bed
Bedroom Castella 6/6 Tufted Headboard
Castella 60in Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Armoire – Visage
Boheme Bilzen Wardrobe
Waterfall Black Dresser
Americana Dresser
Affinity Dresser
Leesburg Bureau
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Archivist Bureau
Americana Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Castella Twelve Drawer Dresser
"*" indicates required fields