Castella Executive Desk
Executive desk with chevron veneer top and bonded leather writing surface in relaxed rustic Antique Slate. Includes a drop-front keyboard drawer, utility storage, and locking file drawers with letter or legal filing plus removable inserts and dividers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by a French antique, the classic chevron veneer pattern on the top of the Castella Executive Desk gives striking character to this stunning piece that is a worthy focal point for the office of any successful professional. A center bonded leather writing surface adds to the prestige, and the relaxed rustic Antique Slate finish has the look of natural wood bathed in sunshine. Functional elements include a center drawer with drop-front for keyboard use; two drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers in each drawer. Two utility drawers and two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersCenter drawer with drop-front for keyboard useTwo drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers in each drawerTwo utility drawers with three slots and two remova | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 20.5D x 2H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 20.5D x 3.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 26.5D x 10.75H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 43.50 |
| Carton Weight | 470.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.625W x 20.5D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Knee Space | 27 1/2W x 31 1/2D x 24 1/4H |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecan, Quartered Hickory, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers with Leather and Resin |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 418.88 |
| Image Role Data | {“5878_10563_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_10563_464_467_466_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_10563_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_10563_80_back_silo”:[“Silo Image 2 |
| Weight | 418.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 74 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Complete The Look
Castella King Panel Bed
Castella Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Castella Three Drawer Nightstand
Bedroom Castella 6/6 Rails (C)
Castella 60in Round Dining Table
Castella King Tufted Bed
Bedroom Castella 6/6 Rails (C)
Castella Bunching Curio
Bedroom Castella 6/6 Tufted Headboard
Castella End Table
Castella Mirror
Castella Square Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Telluride Computer Credenza
Tynecastle Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
54 inch Writing Desk
Corsica Executive Desk
South Park 60” Writing Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Castella Executive Desk
"*" indicates required fields