Blossoming Hope Writing Desk
Transitional writing desk with gold-painted metal legs and a reverse-painted ultra-white glass top featuring a pink and green floral design. Clean silhouette with no drawers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Feminine and delicate yet bold and striking, the Blossoming Hope Writing Desk has a clean silhouette with gold painted metal legs and frame and a tempered Ultra White glass top with hand painting. The reverse-painted glass has a sweeping floral design in pink and green hues over the white background.
Product Details
| Carton Height | 36.00 |
|---|---|
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 146.61 |
| Carton Width | 56.00 |
| Depth | 28.00 |
| Height | 30.25 |
| Knee Space | 48W x 27D x 28.25H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Tempered Ultra White Glass with Handpainting and Metal |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 52.00 |
| Weight | 103.62 |
| Image Role Data | {“5000_10003_80001_647_detail”:[“Detail Image 1″],”5000_10003_80001_647_room”:[“Room Image 1″],”5000_10003_80001_647_room2”:[“Room Image 2″],”5000_10003_647_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 103.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 52 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
Complete The Look
Memento Accent Table
Moment of Hope Chest
Susan G. Komen Eternal Chest
Blossoming Hope Cocktail Table
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Triumph Accent Chest
Unity Chest
Items We Think You Will Love..
Brookhaven Desk Chair
Curata Writing Desk
Brookhaven Leg Desk
42” Leg Desk
Rustic Glam Leg Desk
South Park 60” Writing Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Archivist Writing Desk
Archivist Executive Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Telluride 66” Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Blossoming Hope Writing Desk
"*" indicates required fields