54 inch Writing Desk
French-style 54 in. writing desk in a soft gray finish with gold accents, cabriole legs, and decorative hardware. Includes a drop-front keyboard drawer and two utility drawers with removable organizers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
French style lovers can create a romantic work-from-home solution with this exquisite desk in a soft gray finish with gold accents, a shapely apron and cabriole legs and gold medallion hardware. In an efficient 54-inch width, the desk features a center drawer with drop-front for keyboard use, 2 utility drawers with one removable writing insert and pencil tray with felt bottom for use in either drawer and 2 removable dividers in each drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drawer with drop-front for keyboard useTwo utility drawers with one removable writing insert and pencil tray with felt bottom for use in either drawer, two removable dividers in each drawerKeyboard space: 20 3/4W x 16 1/2 – 19 1/4D x 1 1/2HKnee spa | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.00 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 138.60 |
| Carton Width | 58.00 |
| Depth | 28.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 20.75W x 16.5D x 1.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 23 1/2H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 8W x 15.5D x 3H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 54.00 |
| Wood Distressing Type | Cow-tailing, rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 105.83 |
| Image Role Data | {“5198_10458_inset3”:[“Room Image 1″],”5198_10458”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5198_10458_inset2″:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5198_10458_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 105.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 54 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5198-10 |
Complete The Look
Items We Think You Will Love..
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
South Park 60” Writing Desk
Curata Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Corsica Junior Executive Desk
Rhapsody Executive Desk
Chatelet Writing Desk
Corsica Executive Desk
Brookhaven Leg Desk
Tynecastle Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
54 inch Writing Desk
"*" indicates required fields