Writing Desk
Industrial-craftsman writing desk in mango wood with iron accents and a gray metal frame. Includes 3 drawers: a drop-front center and utility drawers with removable dividers and a pencil tray.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Industrial style meets craftsman design in this writing desk constructed of Mango Wood with iron accents and a gray metal frame and diagonal stretchers. The desk features 3 drawers, a center drawer with a drop-front, 2 utility drawers with one removable pencil tray and a writing insert for use in either drawer. Both drawers have 3 removable dividers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 12.00 |
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 64.50 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Pewter |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.625W x 17.5625D x 3.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Left and Right Drawer Dimensions | 13W x 19.25D x 2H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Material Description | Mango Wood and MS Iron |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 127 |
| Image Role Data | {“5681_10458_466_445_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5681_10458_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5681_10458_MWD_visitorsside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5681_10458_ |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5681-10 |
Complete The Look
Bookcase
Items We Think You Will Love..
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
54 inch Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
42” Leg Desk
Corsica Writing Desk
Tynecastle Executive Desk
Brookhaven Executive Desk
South Park 60” Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Brookhaven Desk Chair
Archivist Writing Desk
Corsica Junior Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Writing Desk
"*" indicates required fields