Bookcase
Industrial-craftsman bookcase in mango wood with iron accents and a gray metal frame. Offers 4 fixed shelves and a drawer for organized storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Industrial style meets craftsman design in this sophisticated casual bookcase constructed of Mango Wood with iron accents and a gray metal frame and base. Roomy storage is offered by the 4 fixed shelves and one drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 85.00 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 125.00 |
| Carton Width | 15.75 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.125W x 12.5D x 3H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 80.00 |
| Material Description | Mango Wood and MS Iron |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 115 |
| Image Role Data | {“5681_10445_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5681_10458_466_445_MWD_room”:[“Room Image 2″],”5681_10445_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 80 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5681-10 |
Complete The Look
Writing Desk
Items We Think You Will Love..
East End Accent Bookcase
Etagere
Corsica Bookcase
Curata Bunching Bookcase
House Blend Etagere
Elon Bunching Short Bookcase
Commerce & Market Etagere
East End Accent Bookcase
East End Accent Bookcase
Telluride Bookcase Hutch
Sonnet Bookcase
Farmhouse Leaning Bookcase
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Bookcase
"*" indicates required fields