Solstice 78in Entertainment Console
Elm and poplar veneer entertainment console with a contrasting dark gray top and antique bronze metal base. Ventilated back and adjustable shelves across all sections support media gear and an 80 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Crafted of Elm and Poplar Veneers with an antique bronze metal base, the Solstice Entertainment Center has a sophisticated primitive style. There’s one adjustable, ventilated wood shelf behind the center pair of doors and one adjustable ventilated wood shelf behind each of the outside doors and a ventilated back panel in all sections. Contrasting a medium wood finish with a dark gray top, the Solstice accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| Four louvred wood doorsOne adjustable, ventilated wood shelf behind center pair of doorsOne adjustable, ventilated wood shelf behind each of the outside doorsVentilated back panel in all sectionsMetal baseFinish: Medium wood finish with contrasting dark g | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 32.00 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 191.40 |
| Carton Width | 81.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | No |
| Height | 29.00 |
| Material Description | Elm and Poplar Veneers with Metal |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 156.2 |
| Image Role Data | {“5657_55478_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5657_55478_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5657_55478_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 156.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 78 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5657-55 & Commerce and Market |
Complete The Look
Items We Think You Will Love..
Waterfall Entertainment Base
Entertainment Console 64in
Big Bang 78in Entertainment Console
Three Door Console
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Urban Elevation Low Entertainment Console
Plymouth Gray Entertainment Base
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Lake House TV Console
Americana 84″ Tv Console
Leesburg Entertainment Console
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Solstice 78in Entertainment Console
"*" indicates required fields