Beaumont Entertainment Console
Entertainment console with raised patterned doors, mottled copper hardware and a Shale grey finish, sized for up to an 80 in. TV. A drawer and adjustable shelf sit behind each pair of doors.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a raised graphic pattern on its door fronts, mottled copper hardware and a soft grey Shale finish with natural wood undertones, the Beaumont Entertainment Console has a chic industrial vibe that fits in interiors from classic to modern to Bohemian. Accommodating an 80-inch TV, the entertainment center has one drawer and one adjustable shelf behind each pair of doors.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doorsRaised graphic pattern on door frontsOne drawer behind each pair of doorsOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panelFinish: Shale: a soft grey with natural wood undertonesHardware: Mottled Copper HardwareDistressed F | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 39.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 253.00 |
| Carton Width | 87.50 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Mottled Copper |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 36.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 34.75W x 11.25D x 4.25H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Material Description | Oak and Elm Veneers with Resin |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Sales Panel | HF-5751-SHALE-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 210 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 83.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, gouging and wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 213.4 |
| Image Role Data | {“5751_55483_89_room”:[“Room Image 1″],”5751_55483_89_80110_45_room”:[“Room Image 2″],”5751_55483_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5751_55483_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 213.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 83.5 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Beaumont |
Complete The Look
Beaumont Bachelors Chest
Beaumont Console
Living Room Beaumont Square End Table
Beaumont Shield
Beaumont Martini Table
Living Room Beaumont End Table
Items We Think You Will Love..
City View 82 Inch TV Console
Americana 84″ Tv Console
Entertainment Console
Athens Large Entertainment Base
Four-Door Entertainment Console
Waterfall Large Entertainment Base
Waterfall Entertainment Base
Entertainment Console 72in
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
St. Armand Entertainment Console
Swirl Door Entertainment Console
Entertainment Console 64in
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Beaumont Entertainment Console
"*" indicates required fields