Swirl Door Entertainment Console
Entertainment console for up to an 80 in. TV, crafted of mango wood with brass foil and an iron base. Four push-latch doors feature a dark swirl motif, with removable shelves and a ventilated back.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Captivating and intriguing, the Swirl Entertainment Center contrasts a natural wood finish on the outside of the case and top with a dark swirl motif on the door fronts. Crafted of Mango Wood, Brass Foil with an iron base, there are 4 doors with push latches and a removable shelf behind each pair of doors. Ventilated back panel. Accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| Carton Height | 35.00 |
|---|---|
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 244.71 |
| Carton Width | 89.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mango Wood, Brass Foil and Iron |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 220 lbs |
| Width | 86.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 233.69 |
| Image Role Data | {“6344_55486_89_room”:[“Room Image 1″],”6344_55486_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6344_55486_open_silo”:[“Silo Image 2″],”6344_55486_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 233.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 86 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 6344-55 & Commerce and Market |
Complete The Look
Items We Think You Will Love..
68in Entertainment Console
Waterfall Entertainment Base
Entertainment Console 64in
Solstice 78in Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
St. Armand Entertainment Console
Entertainment Console
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Big Bang 78in Entertainment Console
Lake House TV Console
Americana Entertainment Credenza
Millwork Brown Entertainment Base
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Swirl Door Entertainment Console
"*" indicates required fields