Beaumont Martini Table
Compact martini table with a cast iron base and a sandblasted, waxed marble top in soft neutrals. An elegant chairside accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Punctuate any chairside with authentic vintage charm. The Beaumont Martini Table combines a cast iron base with a sandblasted, waxed marble top and features an alluring color palette of white, creams, beiges and iron.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 29.50 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 59.40 |
| Carton Width | 20.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Metal and Stone |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 16.00 |
| Weight | 48.4 |
| Image Role Data | {“5751_80117_02_room”:[“Room Image 1″],”5751_50002_95_80117_02_room”:[“Room Image 2″],”5751_80111_89_80117_02_SS605_03_088_room”:[“Room Image 3″],”5751_80117_02_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – |
| Weight | 48.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Beaumont |
Complete The Look
Beaumont Bachelors Chest
Living Room Beaumont End Table
Beaumont Entertainment Console
Beaumont Shield
Beaumont Console
Living Room Beaumont Square End Table
Items We Think You Will Love..
Melange Four-Door Credenza
Curata Accent Table
Sylvie Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Parkland Falls Storage Trunk
Amani Three-Drawer Accent Chest
Waterfall Brown Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Bubble Glass Accent Table
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
58” Red Asian Cabinet
Alfresco Costiere Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Beaumont Martini Table
"*" indicates required fields