Alfresco Costiere Chest
Four-drawer chest in oak veneers with a solid wood edge top and Normandy dark blue finish. Self-closing undermount glides and hand-hammered Florentine gold knobs elevate bedroom storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With understated style and exquisite design details, the four-drawer Costiere Chest exudes character. Crafted of Oak Veneers with a solid wood edge top, the Costiere is finished in Normandy, a dark blue gray with scraping for a vintage feel. A touch of elegance is added with knob hardware in a hand hammered Florentine gold color. Drawers have self-closing undermounted drawer guides for ease of operation.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 154.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 34.625W x 11.5D x 3.5H |
| Drawer Handle Finish | Florentine Gold |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, wormholes, rock, rasping edge, scraping, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 127.6 |
| Image Role Data | {“6025_85003_45_room”:[“Room Image 1″],”6025_75206_90_75300_90_75310_90_85003_45_10443_90_room”:[“Room Image 2″],”6025_75206_90_75350_90_85003_45_10443_90_room”:[“Room Image 3”],”6025_85003_4 |
| Weight | 127.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Alfresco |
Complete The Look
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Alfresco Lapilli Console Table
Bedroom Alfresco Lauro 6/0-6/6 Panel Footboard
Alfresco La Riva Ladder Back Swivel Counter Stool
Alfresco Marzano Windsor Arm Chair
Alfresco Bellissimo Bachelors Chest
Alfresco Vittorio 80in Rectangle Dining Table with 2-22in Leaves
Casual Dining Alfresco Vittorio 80in Rectangle Table Top w/ 2-22in Leaves
Bedroom Alfresco Lauro 5/0-6/6 Rail
Alfresco Costa Display Cabinet
Bedroom Alfresco Lauro 6/0-6/6 Panel Headboard with Metal
Casual Dining Alfresco Vittorio Rectangle Dining Table Base
Items We Think You Will Love..
Memento Accent Table
Chatelet Scroll Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Waterfall Black Accent Table
Melange Four-Door Credenza
Triumph Accent Chest
Melody White Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Chest
Hamilton Accent Table
French Two Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Alfresco Costiere Chest
"*" indicates required fields