Triumph Accent Chest
Transitional accent chest in mint green with gold-leafed door fronts hand painted with palms in pink, white, gold and silver. One interior shelf offers simple storage behind the doors.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Combining the best elements of tropical and beachy style, the Triumph Accent Chest is crafted of Maple Veneers with a mint green exterior and gold-leafed door fronts with hand painted palms in pink, white, gold and silver hues. The two doors have touch latches, and there’s one adjustable shelf behind.
Product Details
| Back Panel Material | MDF, plywood |
|---|---|
| Base Panel Opening | 38.75W x 15.875D x 14H |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 264.55 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 19.00 |
| Height | 34.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple Veneers with Tempered Glass, Silver Leaf and Handpainting |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 39.75W x 15.25D x 13H |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 39.75W x 15.25D x 1.5TH |
| Weight | 229.28 |
| Image Role Data | {“5000_85014_05_detail”:[“Detail Image 1″],”5000_85014_05_room”:[“Room Image 1″],”5000_85014_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5000_85014_05_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 229.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
Complete The Look
Moment of Hope Chest
Unity Chest
Blossoming Hope Writing Desk
Memento Accent Table
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Blossoming Hope Cocktail Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Items We Think You Will Love..
Saint Armand Nest of Tables
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Waterfall Black Accent Table
Americana Bed Bench
Chatelet Credenza
Melody White Accent Table
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Red Bombe Chest
French Two Drawer Chest
Waterfall Brown Accent Table
Hamilton Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Triumph Accent Chest
"*" indicates required fields