Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Three-drawer chest with a shaped front, finished in Antique Mirror and gold. Provides reflective accent storage with classic elegance.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Indulge your love of graceful curves and shimmery surfaces with this elegant three-drawer Sanctuary Chest, finished in Antique Mirror and Gold, and sure to be a statement piece in your home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 37.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 136.00 |
| Carton Width | 42.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33W x 15.125-17.625D x 7.25H |
| Drawer Handle Finish | Pewter with Black Brush |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 34.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods and Silver Leaf |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 119.05 |
| Image Role Data | {“3008_85004Hardware”:[“Detail Image 1″],”3008_85004”:[“Room Image 1″],”3008_85004silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 119.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Sanctuary King Upholstered Bed
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Sanctuary Buffet
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Sanctuary Queen Upholstered Bed
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Sanctuary Nightstand
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Headboard
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Bedroom Sanctuary California King Rails
Sanctuary Dresser
Items We Think You Will Love..
Accent Nesting Tables
Sylvie Accent Table
Chatelet Credenza
Oval Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Melange Four-Door Credenza
Chest
Triumph Accent Chest
Melody White Accent Table
Verona Accent Table
French Two Drawer Chest
Alfresco Costiere Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
"*" indicates required fields