Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Slim console table with 4 drawers and a lower shelf, finished in hand-rubbed Ebony. Its 12 in. depth suits tight spaces and hallways.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Like a favorite pair of skinny jeans, this slim console will become a staple and focal point as it brings tight spaces to life. Finished in Ebony, a hand-rubbed black with drama and contrast, the Sanctuary Console is functional as well as stylish, with 4 drawers and a bottom shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 15.50 |
| Carton Weight | 106.00 |
| Carton Width | 76.50 |
| Center Drawer Dimensions | 18.75W x 8.375D x 2.75H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 8.375W x 6.125D x 2.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 0 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes, rub-through |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 79.37 |
| Image Role Data | {“3005_85001_room”:[“Room Image 1″],”3005_85001_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”3005_85001_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Headboard
Sanctuary Four-Drawer Console
Bedroom Sanctuary King Rails
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Sanctuary King Upholstered Bed
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Sanctuary Windsor Side Chair
Sanctuary Shaped Mirror
Sanctuary Armoire – Visage
Sanctuary Spindle Arm Chair
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Items We Think You Will Love..
Skinny Console Table
Chapman Shou Sugi Ban Console Table
Alfresco Lapilli Console Table
Console Table
Ashford Console Bar Table
Console Table
Magnolia Manor Console Bar Table
Bexar Leg Huntboard
Documents Console
Bluewind Flip-Top Console Table
Vera Cruz Console Table
Skinny Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
"*" indicates required fields