Leesburg Demilune Hall Console
Demilune console table only 14 in. deep with two drawers and a roomy lower shelf for entryway or hall storage. Crafted of swirl mahogany and ebony veneers in a rich, lightly distressed finish.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bring symmetry, style and class to any room with the graceful silhouette of the Leesburg Demilune Hall Console. Featuring two drawers and a roomy bottom shelf, the console is only 14 inches deep so that it can add flair to even tight spaces. Crafted and Swirl Mahogany and Ebony Veneers, the Leesburg Console has a rich finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOne shelfFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingHardware: Custom-designed knobs and rosettes with an antique brass finishDistressed Finished: | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 11.25 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 112.44 |
| Carton Width | 63.50 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 14.375W x 10D x 3.75H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Grain and Swirl Mahogany and Ebony Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 100.31 |
| Image Role Data | {“5381_80111_151room”:[“Room Image 1″],”5381_80151silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_80151top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 100.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 60 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Complete The Look
Leesburg Lateral File
Leesburg Chest
Leesburg Martini Table
Leesburg King Poster Bed
Leesburg Splatback Side Chair
Leesburg Landscape Mirror
Leesburg Bedroom Poster Footboard 6/0-6/6
Leesburg Entertainment Console
Leesburg Upholstered Side Chair
Leesburg King Upholstered Bed
Leesburg Dresser
Leesburg Queen Poster Bed
Items We Think You Will Love..
Ciao Bella Flip-Top Console
Melange Console Table
Skinny Console Table
Thin Metal Console
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Console Table
Vera Cruz Console Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Skinny Console Table
Tivoli Console Table
Documents Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Leesburg Demilune Hall Console
"*" indicates required fields