Tivoli Console Table
Console table wrapped in German silver foil with a classic silhouette. Slim 14 in. depth fits tight spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chunky and chic with an intriguing texture and classic silhouette, the Tivoli Console Table covered in German Silver foil creates a punctuation mark of style for any space. The narrow, 14-inch depth makes it versatile for even tight spaces.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 17.00 |
| Carton Weight | 72.75 |
| Carton Width | 61.00 |
| Depth | 14.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 44 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | German Silver Foil |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 110 lbs |
| Width | 58.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 65.04 |
| Image Role Data | {“6019_80110_113_85001_92_room”:[“Room Image 1″],”6019_85001_92_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6019_85001_92_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 65.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 58 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | 6019-85 & Melange |
Complete The Look
Living Room Melange Gia Drum Table
Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Living Room Melange Greystone Round Cocktail Table
Melange Savion Chest
Melange Arbor Credenza
Melange Dylian Console Table
Melange Hawthorne Four Door Credenza
Melange Lenny Woven End Table
Laureng End Table
Melange Bianca Nesting Tables
Living Room Melange Funda Accent Table
Living Room Melange Delilah Accent Chest
Items We Think You Will Love..
Documents Console
Console Table
Arrowcreek Console Bar Table
Skinny Console Table
Beaumont Console
Thin Metal Console
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Alfresco Lapilli Console Table
Brookhaven Console Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Tivoli Console Table
"*" indicates required fields