Melange Arbor Credenza
Two-door credenza in medium oak veneer with contrasting parchment-toned canvas crackle on the doors and sides. Soft-close doors conceal an adjustable shelf for streamlined storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Crisp and current like fashion apparel, the Mélange Arbor Credenza has a two-tone neutral color palette combining Oak Veneers in a medium wood finish on the frame, top and legs with a contrasting canvas crackle in a parchment color on the doors and sides. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches. One adjustable shelf behind the doors.
Product Details
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
|---|---|
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 41.75W x 15.875D x 12H |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 39.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 220.00 |
| Carton Width | 68.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 42 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Canvas Crackle |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 41.75W x 15.75D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 190 |
| Image Role Data | {“628_85679_80_detail”:[“Detail Image 1″],”628_85679_80_room”:[“Room Image 1″],”1869_628_85679_80_6072_80116_85_room”:[“Room Image 2″],”628_85679_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”] |
| Weight | 190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Zola Four-Door Credenza
Living Room Melange Gia Drum Table
Melange Neville Credenza
Melange Burlesque Console Table
Melange Burlesque Coffee Table
Melange Passerine Four Door Credenza
Living Room Melange Natalee Two Door Chest
Melange Saffron Three Drawer Chest
Living Room Melange Delilah Accent Chest
Melange Contours Console
Living Room Melange Dancer Credenza
Living Room Melange Molina Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Sylvie Accent Table
Unity Chest
Susan G. Komen Eternal Chest
Curata Accent Table
Memento Accent Table
Triumph Accent Chest
Chest
Oval Accent Table
Nesting Tables
Hamilton Accent Table
Bubble Glass Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Arbor Credenza
"*" indicates required fields