Melange Marin 32in Accent End Table
Round accent table with a pewter metal interwoven base and a tumbled white onyx top in neutral grays, creams, and golds. Stands 32 in. high for versatile side table placement.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a convenient round shape, the Marin Accent Table combines Pewter Metal on a geometrically-shaped interwoven base with a Tumbled White Onyx top with shades of grays, creams and golds for an eclectic blending of elegant, organic materials in a medley of rich neutrals.
Product Details
| Carton Height | 34.75 |
|---|---|
| Carton Length | 15.50 |
| Carton Weight | 23.00 |
| Carton Width | 15.50 |
| Depth | 12.00 |
| Height | 32.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Tumbles White Onyx with Carbon Steel Metal |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 20 lbs |
| Width | 12.00 |
| Weight | 17 |
| Image Role Data | {“5934_50002_003_111_114_00_room”:[“Room Image 1″],”5934_80111_114_50001_50002_50003_10458_00_638_85327_WH_638_50394_MULTI_room”:[“Room Image 2″],”5934_50002_00_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – |
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Mathilda Three Drawer Chest
Melange Bellis Accent Table
Melange Tevis Bluff Cocktail Table
Melange Draped Credenza
Melange Be-Leaf In Me Accent Table
Melange Madeline Four Door Credenza
Melange Saber End Table
Melange Saber Cocktail Table
Melange Blythe Accent Table
Melange Mediterranean Entertainment Credenza
Melange Willow Hall Chest
Items We Think You Will Love..
Alfresco Costiere Chest
Waterfall Black Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Oval Accent Table
French Two Drawer Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Waterfall Brown Accent Table
Chatelet Scroll Accent Table
Nesting Tables
Moment of Hope Chest
Triumph Accent Chest
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Marin 32in Accent End Table
"*" indicates required fields