Melange Bianca Nesting Tables
Set of three nesting tables with San Juan Slate stone tops and distressed gray metal bases for a textured, layered look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With the look of metal tapestry, the set of three Bianca Nesting Tables have tactile and textural distressed gray metal bases and San Juan Slate stone tops.
Product Details
| Carton Height | 29.50 |
|---|---|
| Carton Length | 27.25 |
| Carton Weight | 176.88 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 18.00 |
| Height | 25.75 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | San Juan Slate with Carbon Steel |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 40 lbs (small table), 50 lbs (medium table), 60 lbs (large table) |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Distressed Base |
| Weight | 134.14 |
| Image Role Data | {“628_50028_40_50031_00_50032_00_50035_00_room”:[“Room Image 1″],”628_50028_40_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50028_40_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 134.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24 × 25.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Marin 36in Accent End Table
Melange Burlesque Console Table
Melange Julip Accent Chest
Melange Emma Console Table
Melange Koi Rectangle Cocktail Table
Melange Stacked Chest
Casual Dining Melange Kandin Bar Cabinet
Melange Summit Gorge Entertainment Console
Living Room Melange Natalee Two Door Chest
Melange Burlesque Coffee Table
Melange Glamour Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Items We Think You Will Love..
Amani Accent Table
Oval Accent Table
Waterfall Black Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Moment of Hope Chest
Alfresco Costiere Chest
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
58” Red Asian Cabinet
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Bubble Glass Accent Table
Memento Accent Table
Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Bianca Nesting Tables
"*" indicates required fields