Melange Mazarine Credenza
Credenza with a serpentine front in rich dark blue over cherry veneers, fluted tapered legs, and pewter-tone stacked bar pulls. Features one fixed shelf and four self-closing drawers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A classic credenza silhouette gets a refreshing update in the Mazarine, featuring a serpentine-shaped front, rich dark blue finish over Cherry Veneers and fluted tapered legs. The modern pewter-colored stacked bar pulls add a contemporary flair. One fixed shelf and four self-closing drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained in black, screw heads |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 26.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 256.00 |
| Carton Width | 79.00 |
| Clearance | 6.125 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 23.875W x 13.875D x 5.75H |
| Drawer Handle Finish | Pewter |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 75.00 |
| Weight | 223 |
| Image Role Data | {“628_85152_45_detail”:[“Detail Image 1″],”628_85152_45_room”:[“Room Image 1″],”628_85152_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85152_45_straight_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – St |
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 75 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Architectural Writing Desk
Melange Fissured Entertainment Credenza
Diamante Console
Melange Fingerprints Two Door Credenza
Melange Be-Leaf In Me Accent Table
Melange Alabaster End Table
Melange Saber Cocktail Table
Melange Rowan Chest
Melange Marin Drink Table
Melange Dorian Accent Chest
Melange Savion Chest
Items We Think You Will Love..
Susan G. Komen Eternal Chest
Amani Accent Table
Moment of Hope Chest
Red Bombe Chest
Waterfall Black Accent Table
Oval Accent Table
Verona Accent Table
Chatelet Scroll Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Unity Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Mazarine Credenza
"*" indicates required fields