Melange Sabre Console Table
Console table with a silver textured metal frame, splayed legs, and a marble top. A slim 14 in. depth fits tight spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Craftsman quality meets industrial style in the Sabre Console Table, featuring a silver textured metal frame, splayed legs and a marble top. This metal and marble beauty has a narrow 14-inch depth to make it practical for even tight spaces.
Product Details
| Carton Height | 35.25 |
|---|---|
| Carton Length | 16.00 |
| Carton Weight | 135.58 |
| Carton Width | 66.75 |
| Depth | 14.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 11.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 49.875 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Metal and Marble |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Transitional |
| Top Clearance | 30.5 |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 66.00 |
| Weight | 101.41 |
| Image Role Data | {“628_85669_00_detail”:[“Detail Image 1″],”628_80458_518_95_85669_00_room”:[“Room Image 1″],”628_85669_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85669_00_straight_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 101.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.25 × 66 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Deserie Demilune Chest
Melange Apollo Credenza
Melange Brynlee Side Chair
Melange Arbor Credenza
Melange Presidio Console Table
Melange Credenza
Melange Swaley Four Door Credenza
Melange Saber Cocktail Table
Living Room Melange Delilah Accent Chest
Melange Lloyds Leopard Entertainment Credenza
Living Room Melange Dancer Credenza
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Four-Drawer Console
Ciao Bella Narrow Console
City View Console Bar Table
Skinny Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Arrowcreek Console Bar Table
Beaumont Console
Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Console Table
Affinity Glass Top Accent Console
Ciao Bella Flip-Top Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Sabre Console Table
"*" indicates required fields