Melange Marin 36in Accent End Table
Compact 14 in. x 14 in. accent table with a geometrically shaped pewter metal base and a tumbled white onyx top. Tall 36 in. height adds sculptural side table presence.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a convenient, compact 14 x 14 footprint, the Marin Accent Table combines Pewter Metal on a geometrically-shaped base with a Tumbled White Onyx top for an eclectic blending of elegant, organic materials.
Product Details
| Carton Height | 39.00 |
|---|---|
| Carton Length | 17.00 |
| Carton Weight | 26.00 |
| Carton Width | 17.00 |
| Depth | 14.00 |
| Height | 36.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Tumbles White Onyx with Carbon Steel Metal |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 30 lbs |
| Width | 14.00 |
| Weight | 20 |
| Image Role Data | {“5934_50002_003_111_114_00_room”:[“Room Image 1″],”5934_80111_114_50001_50002_50003_10458_00_638_85327_WH_638_50394_MULTI_room”:[“Room Image 2″],”5934_50003_00_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – |
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Raising Cane End Table
Melange Amberly Credenza
Melange Glamour Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Melange Now You See Me Mirror
Evermore Rectangle Cocktail Table
Melange Giles Console Table
Melange Blythe Accent Table
Melange Koren Credenza
Melange Neville Credenza
Melange Silverfrost Cocktail Table
Melange Saber End Table
Melange Stacked Chest
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Sylvie Accent Table
Melody White Accent Table
Memento Accent Table
Amani Accent Table
Chatelet Credenza
Waterfall Brown Accent Table
Oval Accent Table
Chatelet Scroll Accent Table
Bubble Glass Accent Table
Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Marin 36in Accent End Table
"*" indicates required fields