Melange Draped Credenza
Light wood credenza with tassel-like hardware, shaped front, and cabriole legs. Elm veneers with two adjustable shelves and a ventilated back panel for media use.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Curvy and couture, the swanky Draped Credenza has a fashion flair with its tassel-like hardware, shaped front and apron and delicate cabriole legs. Crafted of Elm Veneers in a light wood finish, the piece has two sets of doors with one adjustable shelf behind each pair of doors. The ventilated back panel accommodates media usage.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 156.20 |
| Carton Width | 58.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.75 |
| Distressing | No |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Elm Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 54.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 123.2 |
| Image Role Data | {“638_85191abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85191_Draped_Credenza”:[“Room Image 1″],”638_85191silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85191top”:[“Top Silo Image 1” |
| Weight | 123.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 54.5 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Dylian Coffee Table
Ravenna Console
Melange Breck Chest
Melange Mathilda Three Drawer Chest
Melange Edmun Sofa Table
Living Room Melange Edmun Side Table
Melange Esperanza Two-Door Chest
Melange Four-Door Credenza
Diamante Console
Melange Sabre Console Table
Melange Fairfax Credenza
Melange Zola Four-Door Credenza
Items We Think You Will Love..
Sylvie Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
French Two Drawer Chest
Curata Accent Table
Chatelet Scroll Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Americana Bed Bench
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Unity Chest
Waterfall Black Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Draped Credenza
"*" indicates required fields