Melange Dixon Writing Desk
Light gray writing desk with X-base and stretcher, crafted of oak veneers with simulated leather accents. Three drawers include two utility drawers with a removable writing insert and a drop-front center for keyboard use.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With its light gray casual finish, X-base and stretcher, the Dixon Writing Desk would be at home in a light-infused loft or cottage studio office. The chic modern desk has 3 drawers, including two utility drawers with a removable writing insert that can be used in either drawer and a center drawer with drop-front for keyboard use. Crafted of Oak Veneers and accented with simulated leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTwo utility drawers with a removable writing insert that can be used in either drawerOne center drawer with drop-front for keyboard useLeft and right drawer opening: 10 3/4W x 18D x 2HKeyboard drawer opening: 23W x 18 3/16D x 2 1/4HKneehole d | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 10.50 |
| Carton Length | 35.75 |
| Carton Weight | 151.80 |
| Carton Width | 65.75 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Grey |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 23W x 18D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 53 3/4W x 25 3/8H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.75W x 18D x 2H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Material Description | Oak Veneers with Simulated Leather and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 124.3 |
| Image Role Data | {“638_10019_GRY_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_10019_GRY_room”:[“Room Image 1″],”638_10019_GRY_drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_10019_GRY_visitorssi |
| Weight | 124.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Breck Chest
Melange Console Table
Melange Apollo Credenza
Melange Corrina Martini Table
Melange Marin Rectangle Cocktail Table
Living Room Melange Emile Credenza
Melange Mountgomery Four Door Credenza
Melange Selleck Writing Desk
Melange Hawthorne Four Door Credenza
Melange Draped Credenza
Melange Rowan Chest
Items We Think You Will Love..
Brookhaven Leg Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
42” Leg Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Curata Writing Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
South Park 60” Writing Desk
Corsica Executive Desk
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Dixon Writing Desk
"*" indicates required fields