Melange Fluted Kidney Desk
Curved kidney-shaped writing desk in a champagne silver finish with hardwood construction and jewelry-like pulls. Four drawers with interior wallpaper inside each file drawer.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
It’s the sexiest desk alive, with a curved kidney shape, lanky legs, jewelry-like pulls and elegant interior wallpaper inside each file drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Curved kidney shape, lanky legs, and jewelry-like pullsCenter drawer with drop-front for keyboard useOne locking file drawer with Pendaflex letter/legal filing system and wallpaper interiorTwo drawers with wallpapered interiorKeyboard space:21 3/8W x 16 1 | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 11W x 15.875D x 2.75H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Right Drawer Dimensions | 11W x 15.875D x 7.875H |
| 2nd Row Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 20.25 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 204.00 |
| Carton Width | 63.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.375W x 16.25D x 1.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 24 3/8W x 16 1/8D x 24 3/4H |
| Left Drawer Dimensions | 9.5W x 19.625D x 9.625H |
| Left Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Hardwoods |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 158.74 |
| Image Role Data | {“638_10006_inset2”:[“Detail Image 1″],”638_10006Room”:[“Room Image 1″],”638_10006_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_10006_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 158.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Saffron Three Drawer Chest
Casual Dining Melange Kandin Bar Cabinet
Melange Rosella Console
Melange Zola Four-Door Credenza
Melange Grove Round End Table
Melange Lenny Woven End Table
Melange Marin 36in Accent End Table
Melange Bellis Accent Table
Melange Connelly Hall Console
Melange Callum Round Accent Table
Melange Julip Accent Chest
Melange Kanchan Sofa Console
Items We Think You Will Love..
Curata Writing Desk
Rhapsody Executive Desk
South Park 60” Writing Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Rustic Glam Trestle Desk
Brookhaven Leg Desk
Corsica Executive Desk
42” Leg Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Tynecastle Executive Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Brookhaven Desk Chair
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Fluted Kidney Desk
"*" indicates required fields