Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Versatile desk used freestanding or as a left/right return, with a Midnight-finished White Oak veneer top and brushed brass base. Two drop-front keyboard drawers; 68 in. W x 26 in. D x 30 in. H.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With an eclectic mix of a rustic White Oak veneer desk top in a deep brown Midnight finish and a brushed brass base, you can create a curated chic modern look in your office or family room space. Two drawers are offered with drop front for keyboard use. This versatile modern desk can be used free standing or as a left or right-hand desk in an L-configuration.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.00 |
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 157.63 |
| Carton Width | 71.38 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Material |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 28.75W x 15.5D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 64W x 24 1/4H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 28.75W x 15.5D x 2.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 133.71 |
| Image Role Data | {“1600_10468_DKW_drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_10468_DKW_visitorside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”1600_10468_DKW_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Best Seller | No |
| Drawers | No |
| Dust Bottom | No |
| File Drawer | No |
| Locking Drawers | No |
| Safety Stop | No |
| Tipover Restraint Included | No |
| Ventilation | No |
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Complete The Look
Curata Writing Desk
Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Casual Dining Curata 72in Round Dining Table Top
Curata Pub Table
Curata Upholstered Chair
Curata Accent Table
Curata Buffet/Credenza
Curata Bunching Bookcase
Curata Mobile File
Curata One-Drawer Nightstand
Casual Dining Curata Round Dining Table Base
Items We Think You Will Love..
Brookhaven Leg Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Rhapsody Writing Desk
Corsica Executive Desk
Rhapsody Executive Desk
Corsica Junior Executive Desk
Brookhaven Executive Desk
Archivist Writing Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Brookhaven Desk Chair
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Chatelet Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
"*" indicates required fields